Co wpływa na sukces nowego biznesu / projektu?

sukceswbiznesie

Niniejszy post jest pierwszym z serii artykułów o głównych czynnikach wpływających na sukces nowopowstałego biznesu.

Pewnie wiele razy słyszeliście, że większość biznesów upada w pierwszym roku, że większość startupów albo zmienia pierwotne założenia i zaczyna robić coś innego (piwotuje) albo zamyka działalność. Inwestorzy zakładają, że 9 z 10 inwestycji się nie uda. Statystyka nie jest przychylna przedsiębiorcom, ale przedsiębiorcy dlatego są przedsiębiorcami, że mało ich ta statystyka przejmuje. I chwała im za to :).

Na początek wypiszę wszystkie czynniki, które według mnie, wpływają na powodzenie nowego przedsięwzięcia. Piszę przedsięwzięcia bo te czynniki można przypisać zarówno do nowych biznesów rozumianych jako nowe firmy jak również nowym projektom, które realizowane są w firmach już prosperujących.

9 składników sukcesu biznesu według Patryka:

  1. Pomysł. Myślę, że każdemu ten czynnik przychodzi do głowy jako pierwszy. Dla wielu jest też najważniejszy. A moim zdaniem jest mocno przereklamowany i o tym będzie w kolejnym materiale 😃
  2. Founderzy / Liderzy czyli kto będzie ponosił za projekt pełną odpowiedzialność.
  3. Zespół. Osoby, które będą odpowiadały za realizację.
  4. Timing. Zastanawiacie się czasem, że jakiś produkt odnosi sukces a dokładnie ten sam pomysł nie przyjął się 5 lat wcześniej. To jest właśnie timing (wyjście projektu w odpowiednim momencie). Bardzo często pomijany składnik sukcesu. Dla wielu materiał, który przedstawię podczas opisywania tego punktu będzie niespodzianką 🙂
  5. Lokalizacja. Gdzie startujemy, do kogo adresujemy, czy lokalnie czy globalnie.
  6. Biznes model czyli jak mamy zarabiać pieniądze. Przecież w końcu w biznesie chodzi o to by na nim zarobić.
  7. Finansowanie. Praktycznie zawsze musisz zainwestować by rozpocząć, czasem 500 zł z własnej kieszeni czasem miliony z zewnętrznego finansowania.
  8. Marketing / reklama. Najlepszy pomysł bez odpowiedniej reklamy nie przebije się do świadomości potencjalnych klientów.
  9. Szczęście. Oficjalnie nikt o tym nie mówi, ale w luźnych rozmowach wielu przedsiębiorców przyznaje, że mieli w życiu / biznesie szczęście. Postaram się przybliżyć jak to szczęście działa i na czym polega.

9 składników, 9 kolejnych artykułów w kolejnych 9 tygodniach.

Jeżeli uważacie, że coś pominąłem lub macie inne przemyślenia napiszcie o tym w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *